Évekkel ezelőtt a kertekben és a réteken lepkefogó hálóval könnyen lehetett lepkét fogni. Ma már ez sokkal nehezebb feladat, mert a lepkék száma jóval kevesebb, mint 20-30 évvel ezelőtt.
A környezetszennyezés nagy hatással van a lepkékre is. Azokon a területken, ahol mérgező anyag került a talajra, vagy a levegő ártó gázokkal szennyezett, ott rövid időn belül eltűntek a lepkék. A lepkék azon kívül, hogy gyönyörű látványt nyújtanak, fontos szerepet töltenek be az ökológiai egyensúly fenntartásában. Eltűnésük felborítja a természet addigi harmóniáját, ugyanis a lepkék, illetve a hernyók fontos táplálékot jelentenek a madarak, gyíkok, békák és kisebb emlősök számára. A virágok beporzásában is fontos szerepet játszanak. Életüket közvetlenül érinti a mezőgazdasági területek vegyszeres kezelése is. A városok terjeszkedése, a motorizáció, az ipari környezetszennyezés az érzékeny lepkefajok tömeges pusztulását okozzák. Legnagyobb veszélyt a természetes élőhelyek csökkenése, a földhasználat, az útmenti bozótosok és erdősávok kipusztítása, a növényvédő és gyomirtószerek, a megnövekedett járműforgalom jelentik.
A klímaváltozás is nagyban hozzájárul a lepkék számának csökkenésében. Az európai állatok, így a lepkék élettere is fokozatosan húzódik északra a hőmérséklet emelkedés miatt. Az éjszakai pillangók élettere 239 kilométerrel, míg a nappali lepkéké 114 kilométerel tolódott északra.
A 2011-es fukusimai atomkatasztrófa területén a kutatók megállapították, hogy a radioaktív sugárzás hatására mutáns lepkék jelentek meg. A mutáció abban nyilvánul meg, hogy a lábaik megnőttek, csápjaik és szárnyaik deformálódtak.
Mi emberek rohanó világunkkal olyan fajokat szorítunk háttérbe, melyek régebb óta élnek a Földön, mint mi. Felelősséggel tartozunk értük és meg kell óvnunk élőhelyeiket.
forrás: felsofokon.hu, index.hu
B. A.
Még nem érkezett hozzászólás a bejegyzéshez!